Zamyšlení o 3. neděli postní

03.03.2024

"Nedělejte z domu mého Otce tržnici!" (J 2, 16)

Ježíš "dělá pořádek" v chrámu. Ten hlavní význam chrámu postupně "sklouzával" k něčemu, co původně při jeho zbudování nebylo myšleno. Vždyť je to místo pro setkání člověka s Bohem! Žádná tržnice! Ježíš upozorňuje dost radikálně na něco, co zkrátka do chrámu nepatří. Pochopitelně naráží! Vždyť: "Vždycky to tak bylo!" "Jak nám dokážeš, že to smíš dělat?" (J 2,18) A jsme u problému, který nebyl pouze tedy. Je tu stále, co je církev církví; náboženství náboženstvím! Je to otázka rizika a námahy svobody víry, jak o ní mluví i papež František. Ano, dělat z chrámu tržnici je špatné! Tam není pochyb! Je tu však mnoho úkonů, rozhodnutí, postupů atd., které už tak jednoznačné nejsou! Jejich provedení a průběh je diskutován a hodnocen věřící obcí. Jak říká papež František: "Chceme mít raději všechno předem stanovené – zákony, které se mají dodržovat, bezpečnost a uniformitu – než abychom byli zodpovědnými a dospělými křesťany, kteří myslí, ptají se vlastního svědomí a umí zpochybnit i své představy. V duchovním a církevním životě máme pokušení hledat falešný klid, který nám zaručuje bezproblémový stav, namísto evangelního ohně, jenž nás znepokojuje a proměňuje. Církvi, která nedává prostor dobrodružství svobody – také v duchovním životě – hrozí to, že se stane rigidní a uzavřenou do sebe." (Promluva při návštěvě Slovenska v bratislavské katedrále sv. Martina 13. 9. 2021)

Drazí přátelé, zralý a svobodný vztah k Bohu – to je riziko! To je výzva!

Požehnaný týden.

P. Jan Kunert

Vytvořte si webové stránky zdarma!