Příroda parku


Nynější park okolo kostela Všech svatých byl ještě před 100 lety hřbitovem, dnes je to zřejmé jen podle několika zbylých pomníčků. V současnosti je zde prostor s volnou parkovou úpravou, který by měl být vhodný pro odpočinek a procházky návštěvníků. Ti si zde mohou všimnout toho, že je zde poměrně pestré zastoupení různých přírodních prvků. Je také naším záměrem, aby zde mohlo žít co nejpestřejší společenství rostlin, živočichů a dalších organismů.

Nejnápadnější jsou v parku samozřejmě stromy. Nejstarší z nich pocházejí ještě z doby P. Josefa Regnera, tedy přibližně z roku 1840. Jedná se o staré lípy, javory, duby, jasany a také exotické tsugy kanadské a cypřišek hrachonosný. Jinak jsou zde zastoupeny všechny tři naše javory – klen, mléč i babyka. Z jehličnanů je tu ještě borovice černá, několik jedovatých tisů a smrků pichlavých. V posledních letech zde bylo vysazeno několik druhů jedlí – bělokorá, obrovská, kavkazská, stejnobarvá a korejská. Velkých rozměrů by mohly jednou dosáhnout liliovník tulipánokvětý, zerav obrovský, metasekvoje čínská a také sekvojovec obrovský.

Porosty pod stromy tvoří celkem běžné porosty podhorských luk. Na jaře jsou zde nápadné bílé sasanky hajní, v létě jsou zase v horní části parku skupinky žlutých jestřábníků Lachenallových. Nepřekvapí, že na bývalém hřbitově jsou na několika místech zplanělé zahradní květiny jako narcisy nebo různobarevné orlíčky. Naopak poněkud nepříjemné je šíření zavlečené křídlatky japonské. Když přijde vlhké léto, objevuje se v zahradě celá řada hub. Z těch jedlých tu bývají holubinky révové, klouzky, pod lipami najdeme hřiby koloděje i kováře.

Luční porosty se alespoň zčásti nekosí příliš často, aby zde mohly najít své zázemí různé druhy hmyzu, zvláště motýli. Asi nejčastěji tady potkáme u pat stromů kolonie ploštic ruměnice pospolné. Je tu řada druhů mravenců, i velcí mravenci dřevokazi. Záměrně jsou tu ponechány některé pařezy nebo torzo jasanu, které jsou útočištěm mnoha druhů hub i bezobratlých živočichů vázaných na rozkládající se dřevní hmotu. Naopak na živých stromech se zde živí mandelinky topolové nebo na lískách zobonosky lískové. Vzácně se tu můžeme setkat s krásným zástupcem dravých brouků, s modrým střevlíkem vrásčitým.

Vyskytují se tu samozřejmě i obratlovci. Zástupcem plazů je slepýš křehký, ze savců se občasná přítomnost krtka projeví hromádkami zeminy, někdy sem zvláště v zimě zabloudí zajíc nebo srnčí zvěř. Nejčastěji tu pak zahlédneme ptáky. V létě tady uslyšíme křik rorýsů, kteří hnízdí na zvonici. Dutiny v lipách a jasanech jsou zase obývané špačky. Běžně zde uvidíme brhlíka lesního, sojku obecnou, žlunu zelenou, strakapouda velkého, holuba hřivnáče a řadu druhů pěvců. Zkusme se tu tedy na chvíli zastavit a pozorovat, jistě zde pokaždé něco hezkého a zajímavého uvidíme.


Vytvořte si webové stránky zdarma!