Postní snažení v Hronově

Letošní postní projekt se inspiruje Podobenstvím o rozsévači. Zaměřit se chceme na to jak "evangelizovat" - připravit "půdu" ve svém srdci a ve svém okolí, aby v ní mohlo "zakořenit" Boží slovo. Účastníci budou během postní doby "obdělávat pole". Na každý týden bude vybrána jedna oblast života, na kterou se aktivity zaměřují.

Postava oráče připomíná, že chceme připravovat dobré prostředí pro šíření Božího slova. Postava rozsévače znázorňuje, že chceme Bohu sloužit tím, co umíme, a nechat ho, aby skrze nás působil, jak on sám chce.  

Před obětním stolen je umístěno "pole". Přes pole se během postní doby bude pohybovat oráč, od 5. týdne i rozsévač. Děti si zde pomocí prstové barvy obtisknou svůj prst. To symbolizuje péči o pole.

Vedle "pole" umístíme kartičky s podněty. Účastníci si o každé postní neděli vezmou domů novou kartičku s podněty a rozhodnou se, na co se v daném týdnu zaměří.

Témata jednotlivých týdnů

1. týden – Vyrýt suché kořeny
Ježíš se postil na poušti. Dřív než začne své působení, začíná s přípravou sama sebe. Aby půda rodila, je potřeba rozorat ji a vytahat z ní suché kořeny. Tento týden se snažíme poznávat své špatné zakořeněné návyky a závislosti a co nejvíce se jich zbavit. 

2. týden – Dodat půdě živiny
Apoštolové zažili s Ježíšem něco úžasného, když se před nimi na hoře proměnil. Bylo to tak krásné, že tam chtěli zůstat. Zároveň jim tento zážitek dodal i sílu k tomu, aby překonali těžké chvíle, které měly nastat později. Kde čerpám živiny pro svoji půdu? Tento týden se snažíme naplnit svůj čas hodnotným programem. 

3. týden – Odstraňovat z půdy kamení
Ježíš vyhání prodavače z chrámu. Zbavuje chrám všeho, co brání tomu, aby zde lidé vnímali Boží blízkost. Je to jako kameny v půdě, které brání semenům klíčit. Tak působí hřích. Jaké jsou "kameny"- hříchy v mojí půdě? Tento týden se je snažíme poznávat a vyvarovat se jich. 

4. týden – Trpělivě okopávat půdu
Ježíš s Nikodémem mluví o velikosti Boží lásky, mluví však i o oběti a o nepřijetí. Okopáváním – kypřením se do půdy dostává vzduch, který pomáhá dobrému zakořenění rostlin. Všechny problémy sami nevyřešíme. Bůh do nich ale může vstoupit – "provzdušnit" je svým Duchem. V tomto týdnu se obracíme s důvěrou na Boha v modlitbě. 

5. týden – Nebát se zasít
Ježíš posluchačům naznačuje, že aby dokončil svůj úkol, bude se muset obětovat. Mluví o zrnu, které nepřinese užitek, pokud nebude zaseto. Pokud my chceme kolem sebe šířit dobro a lásku k Bohu, nesmíme se bát zasévat semena svých možností a schopností, která jsme od Boha obdrželi. V tomto týdnu hledáme konkrétní věci, které můžeme nabídnout druhým pro růst Božího království. 

6. týden – Zalévat půdu
Připomínáme si Ježíšův slavný vjezd do Jeruzaléma, ale také jeho oběť, utrpení a smrt. Bůh nás miluje bez podmínek, zalévá nás svou láskou. Dává nám to nejdražší, co má, svého Syna, jehož tělo je nakonec pohřbeno ve skále, stejně jako zrno, které bylo zahrnuto hlínou. Nevidíme, co se v půdě děje, ale přesto ji zaléváme s důvěrou, že semena někdy vyklíčí. Tento týden se snažíme "zalévat" vztahy s druhými svou láskou. 

Neděle Zmrtvýchvstání Páně – Nechat vyrůst
Slyšíme v evangeliu o tom, jak Ježíš vstává z mrtvých. Učedníci to nejdříve nechápou. Možná byli rozčarovaní, možná je výsledek ohromil. Je to tak i se semeny, co se zasejí do půdy. My máme svou představu, co na našem "záhonu" má vyrůst, ale třeba vyroste něco, co bychom vůbec nečekali. Pamatujme, že proces klíčení nezáleží na nás, ale na Stvořiteli. Můžeme se těšit z toho, že se rostlinky ujaly, a máme se o ně dál starat. V tomto týdnu se chceme radovat z toho, co od Boha máme, a šířit tuto radost dál.

Více o projektu zde


Vytvořte si webové stránky zdarma!